Wybierz oddział

MSiT

15.07.2024r.

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań jest organizatorem Letniego Obozu Sportowego Olimpiad Specjalnych dla Osób Niepełnosprawnych w dniach 15 – 27.07.2024r na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu. 

W obozie uczestniczyć będzie 35 Zawodników z różnych Klubów Olimpiad Specjalnych, 10 osobowy zespół obsługi instruktorsko – technicznej oraz Wolontariusze

Obóz finansowany jest w ramach dotacji ze środków:

  • Ministerstwa Sportu i Turystyki
  • Miasta Poznań
  • Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Organizacja obozów sportowych dla osób niepełnosprawnych  –  Zadanie realizowane na podstawie umowy nr 2024/0063/0082/Sub.C/DS-SN/3/MSa z dnia 27.06.2024. Wartość dofinansowania 1 600 000 pln.

W ramach zadania zostało zaplanowanych 16 obozów (14 letnich oraz 2 zimowe). Są to obozy sportowe organizowane przez Oddziały Regionalne Stowarzyszenia (11 Oddziałów Regionalnych jako organizatorzy zadań jednostkowych) oraz Biuro Narodowe, w różnych dyscyplinach sportu. Wszystkie obozy organizowane są zgodnie z Ramowym regulaminem organizacji, realizacji i naboru uczestników zadania: obozy sportowe dla osób niepełnosprawnych w  Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska w roku 2024, odbywających się w ramach umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki – regulamin ten jest załączony do dokumentacji zadania. Regulamin zobowiązuje organizatorów zadania do stosowania wytycznych dla organizatorów wypoczynku zgodnie z polskim prawem (wytyczne obejmują takie instytucje jak Główny Inspektor Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej). Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas obozu jest priorytetem dla organizatorów obozu i kadry. 

Uczestnikami – osobami z niepełnosprawnością, zaplanowanymi do udziału w obozach, są osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku, zarejestrowane w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska z Oddziałów Regionalnych. Decyzja o doborze uczestników i kadry obozu i jej liczbie jest podejmowana poprzez władze oddziału regionalnego - organizatora obozu, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, planowanego programu zajęć, stopnia niepełnosprawności uczestników. W ramach zadania przewidywany jest udział wolontariuszy, którzy będą wspierać kadrę obozu. Wolontariusze wykazani w zadaniu to osoby bezpłatnie prowadzące zajęcia podczas obozu jako obsługa instruktorska bądź obsługa techniczna. Praca wolontariuszy organizowana jest w oparciu o zasady Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, odbywa się w oparciu o dokumentację taką jak porozumienie i zaświadczenie. Organizatorzy obozów jednostkowych, realizując zadanie, biorą pod uwagę wytyczne zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jakimi są sportowcy Olimpiad Specjalnych. Przy planowaniu obozu brane pod uwagę są indywidualne potrzeby uczestników, sygnalizowane przez opiekunów, rodziców danej osoby, celem zapewnienia możliwość udziału w obozie zakwalifikowanej osobie na zasadach równości, niezależnie od dodatkowych uwarunkowań i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Organizatorzy obozów zakładają, iż niepełnosprawność intelektualna jest podstawowym rodzajem niepełnosprawności naszych sportowców, ale także planując obóz biorą pod uwagę możliwe współtowarzyszące niepełnosprawności intelektualnej ograniczenia np. ograniczenia mobilności, percepcji uczestników, dodatkowe wymagania (np. dieta ze względów medycznych), konieczność zatrudnienia większej liczby opiekunów, konieczność zatrudnienia opieki medycznej itp. Ze szczególną dbałością dokonywany jest wybór obiektu jako miejsce zakwaterowania i wyżywienia podczas obozu, tam gdzie to jest możliwe to zapewniającego chociażby w części dostęp lub pokój dla uczestnika z trudnościami w lokomocji, z wygodnym i bezpiecznym terenem wokół miejsca zakwaterowania. Ze względu na niepełnosprawność intelektualną sportowców w planowaniu zadania uwzględniana jest liczba osób biorących udział w zadaniu w takim stopniu jak jest to niezbędne do zapewnienia opieki nad niepełnosprawnymi uczestnikami. Do obsługi technicznej i instruktorskiej zatrudniane są osoby znający na co dzień sportowców. Zadanie realizowane jest z udziałem przeszkolonych osób obsługujących zadanie pod względem znajomości specyfiki niepełnosprawności uczestników. Osoby nieprzeszkolone, a włączone do działań przy obozie otrzymują informacje i przygotowanie w tym zakresie (np. pracownicy miejsc świadczących usługi zakwaterowania, wyżywienia, kierowcy transportu podczas obozu itp).

Obozy sportowe nie przynoszą dochodów rzeczowych, natomiast przynoszą wszechstronne efekty treningowe u zawodników, osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obozy są zorganizowane zgodnie
z wytycznymi bezpieczeństwa wszystkich odpowiedzialnych za nie instytucji,  pozwalają na wzmacnianie odporności i poprawę stanu psychicznego  uczestników. Obozy sportowe są kontynuacją zajęć treningowych odbywających się w Oddziałach Regionalnych i dodatkowo wzmacniają korzyści jakie dają te treningi w postaci nabywania i doskonalenia umiejętności ruchowych, rozwoju cech motorycznych, poprawy wydolności organizmu. Udział w obozie umożliwia także jego uczestnikom nie tylko skorzystanie z oferty treningowej, ale dodatkowo 24 godzinne oddziaływanie pedagogiczne podczas obozu, pozwala na kształtowanie samodzielności, zaradności, właściwych nawyków higienicznych, umiejętności korzystania z aktywnych form wypoczynku, czyli aspektów które są zaburzone u naszych sportowców. W czasie pobytu na obozie jest także miejsce na wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych, podkreślanie ważności nawadniania podczas wysiłku fizycznego, kształtowanie tej umiejętności. Obozy sportowe dodatkowo poza korzyściami dla zawodników mają w swoich celach poprawę warsztatu trenerskiego, wymianę doświadczeń trenerów i zwiększenie zainteresowania danym sportem wśród niepełnosprawnych sportowców. Wyjazd na obóz, poza stałe miejsce pobytu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest wielkim wydarzeniem. Czasem jest to jedyna możliwość dla tych osób, by mogły zobaczyć inne, odległe od miejsca ich stałego zamieszkania, tereny naszego kraju i poznać nowe i ciekawe turystycznie miejsca oraz nabyć nowe doświadczenia związane z takim wyjazdem.

Obóz przygotowawczy reprezentacji przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych pozwoli na spełnienie celów treningowych , przygotowawczych i sprawdzających przed największym sportowym wydarzeniem. Program tego obozu zapewni bezpieczne i zgodne z przepisami uczestnictwo w Igrzyskach światowych, do czego podczas obozu będą zawodnicy i trenerzy przygotowywani. Dodatkowo zakupione na obóz sprzęt i stroje sportowe pozwolą na doposażenie i lepsze przygotowanie przed Igrzyskami oraz na czas Igrzysk.

Obozy odbywają się w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, gdzie korzystamy z bazy sportowej – jest to bardzo ważny etap na docieranie z informacjami do tzw. pełnosprawnego społeczeństwa o możliwościach i sposobie działania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Brak wiedzy i pozytywnych interakcji społecznych powoduje trudności w społecznym włączaniu osób niepełnosprawnych, a wyjazd i pokazanie takiej grupy wśród wczasowiczów lub innych grup sportowych, bardzo zmienia takie nastawienie i pomoże w przyspieszaniu procesu włączania społecznego osób niepełnosprawnych.

 

11.07.2024r.

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań jest organizatorem zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych w roku 2024 w ramach zajęć Sekcji Sportowych w dyscyplinach sportu:

  • badminton,
  • bowling,
  • bocce,
  • dwubój siłowy,
  • judo,
  • jazda konna,
  • kolarstwo,
  • koszykówka,
  • lekka atletyka,
  • jazda na łyżworolkach
  • jazda szybka na łyżwach,
  • pływanie,
  • piłka nożna,
  • narciarstwo zjazdowe,
  • narciarstwo biegowe,
  • tenis stołowy

Organizacja zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych finansowana jest w ramach dotacji ze środków:
 Ministerstwa Sportu i Turystyki
 Miasta Poznań
 Samorządu Województwa Wielkopolskiego
 Gminy Trzcianka
 Starostwa Szamotulskiego
 Gminy Oborniki

Organizacja zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych  –  Zadanie realizowane na podstawie umowy nr 2024/0057/0082/Sub.C/DS-SN/1/MSa  z dnia 24.06.2024. Wartość dofinansowania 2.400.000,00 pln. 

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska działając na terenie całej Polski i dociera do swoich beneficjentów poprzez kluby Olimpiad Specjalnych powoływane przy różnorodnych placówkach: oświatowych, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej i innych. W terenie kluby (ok. 500 klubów w Polsce) skupione są w 18 Oddziałach Regionalnych. Zajęcia sekcji sportowych dla osób niepełnosprawnych są prowadzone bezpośrednio w tych klubach. W roku 2024 zaplanowano realizację zajęć w ramach projektu z dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki w 17 Oddziałach. Różnorodność miejscowości, w których bezpośrednio odbywają się zajęcia, pozwala nam docierać z informacją o sporcie osób niepełnosprawnych do różnorodnych środowisk w wielu miastach i regionach Polski. Wszystkie zajęcia zaplanowane w ramach projektu organizowane są zgodnie z Ramowym regulaminem organizacji, realizacji i naboru uczestników zadania: zajęcia sekcji sportowych osób niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska w roku 2024, odbywających się w ramach umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Regulamin zawiera wytyczne organizacyjne, a także wytyczne zobowiązujące do przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami i zasadami bezpiecznego prowadzenia zajęć.
Kluby Olimpiad Specjalnych, realizujące zajęcia są koordynowane przez Oddziały Regionalne, a te współpracują bezpośrednio z Biurem Narodowym Stowarzyszenia. To właśnie w ten sposób koordynowane jest i nadzorowane realizowane zadanie zajęcia. W Biurze Narodowym pracownicy są w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki, na bieżąco monitorują prowadzenia zadania i opracowują aktualne wytyczne, które kierują do Oddziałów i klubów tak aby zajęcia były zgodne z wszystkimi zasadami prawa i kolejnymi wytycznymi. Systematyczne monitorowanie i nadzorowanie realizacji zajęć ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestników i prowadzących, oraz maksymalną realizację celów w stale zmieniającej się uwarunkowaniach. Uczestnikami zaplanowanych zajęć są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zarejestrowane w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska. Dla uczestników zajęcia są całkowicie bezpłatne.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie właściwej deklaracji rejestracyjnej i posiadanie aktualnych badań lekarskich, umożliwiających udział w danej dyscyplinie. Nie ma określonych wymagań wiekowych do udziału w zajęciach. Za wiek minimalny przyjmujemy wytyczne upowszechnianego w Olimpiadach Specjalnych programu Młodzi Sportowcy, który zachęca już do aktywności fizycznej od 2 roku życia. Najczęściej jednak zajęcia kierowane są do uczestników od 8 lat, gdyż jest to wiek, od którego, zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych, jest możliwy udział w oficjalnych zawodach naszego ruchu. W roku 2024 zaplanowano, że około 37% osób biorących udział w zadaniu to będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną poniżej 18 roku życia. Nie ma ograniczeń co do maksymalnego wieku uczestnictwa. W roku 2024 w realizowanych zajęciach zaplanowano udział ok 6% osób niepełnosprawnych w wieku 50+. Zachęcane są do uczestnictwa także kobiety poprzez motywowanie do tworzenia nowych drużyn żeńskich i organizując oddzielną rywalizację tych drużyn np. piłka nożna kobiet. Zajęcia zaplanowane w ramach zadania mają wskazaną dyscyplinę (lub dyscypliny) sportu, w której są realizowane treningi spośród dyscyplin realizowanych w programie Olimpiad Specjalnych takich jak: Pływanie, bowling, bocce, taniec, lekkoatletyka, judo, zajęcia w ramach Programu MATP oraz MATP w wodzie, badminton, gimnastyka sportowa, kajakarstwo, narciarstwo biegowe, bieg na rakietach śnieżnych, narciarstwo zjazdowe, łyżwiarstwo szybkie, wrotkarstwo, koszykówka, piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, golf, unihokej, kolarstwo, jeździectwo, tenis, dwubój oraz trójbój siłowy, nordic walking, oraz treningi w ramach programu Młodzi Sportowcy profilowane na dyscypliny: lekkoatletyka, kolarstwo, mini piłka nożna i mini koszykówka. Realizacja zajęć w określonych dyscyplinach, korzystających z profesjonalnych obiektów sportowych i sprzętu, często niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością, a także cykl zawodów Olimpiad Specjalnych odbywających się w naszym ruchu, w dużym stopniu wpływają motywująco na chęć uczestnictwa w zadaniu i przyczyniają się do wzrostu aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Ogółem i z środków Ministerstwa Sportu i Turystyki na rok 2024 planowane są zajęcia dla 2862 osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzone przez 340 osób (obsługi instruktorskiej 264 osób oraz technicznej 76 osób) oraz 17 wolontariuszy. Liczba uczestniczących osób w zadaniu nie oddaje w pełni liczby osób trenujących we wszystkich grupach. Zawodnicy w Stowarzyszeniu mogą trenować i startować w kilku dyscyplinach sportu (w max 4), dlatego też ten sam zawodnik może brać udział w kilku rodzajach zajęć realizowanych w projekcie. Jednak jako uczestnik zadania jest liczony tylko jeden raz, co precyzuje specjalna instrukcja wydana w Stowarzyszeniu. W ramach zadania przewidywany jest udział 17 stałych wolontariuszy, którzy będą wspierać prowadzących zajęcia. Ze względu na specyfikę zajęć z osobami z niepełnosprawnością udział wolontariuszy jest bardzo wskazany. Organizujący zajęcia są zachęcani do systematycznej współpracy z wolontariuszami, którzy wspierają prowadzących zajęcia w bezpośredniej pracy z zawodnikiem podczas realizacji programu zajęć, egzekwowaniu poprawności ćwiczeń, a także pomagają w przygotowaniu osoby z niepełnosprawnością do zajęć w szatni oraz po zajęciach, pomagają w dowiezieniu, odwiezieniu uczestników po zajęciach itp. Niektórzy z wolontariuszy wykazani w zadaniu to także osoby bezpłatnie prowadzące zajęcia jako trener lub instruktor. Olimpiady Specjalne jako Stowarzyszenie oraz oddziały i kluby - organizatorzy zajęć, współpracują z wolontariatem bardzo systematycznie i jest to działalność oparta o porozumienia i prawne formy wolontariatu, w oddziałach są koordynatorzy wolontariatu realizujący tą działalność. Praca wolontariuszy organizowana jest w oparciu o zasady Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, odbywa się w oparciu o dokumentację taką jak porozumienie, zaświadczenie i zgodnie z tą w/w ustawą.

 

 

02.01.2024

      

Organizacja zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych   –  Zadanie realizowane na podstawie umowy nr 2023/0110/0082/Sub.C/DS-SN/1/MSa z dnia 02 czerwca 2023. Wartość dofinansowania dla całego Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska - 2 000 000 zł

 

Termin realizacji zadania:

 

Od:  02.01.2023r

Do: 31.12.2023r

 

Miejsce realizacji zadania (siedziba OR):

Miejsce (wpisz adres siedziby Oddziału): Poznań

Województwo: Wielkopolskie

Gmina: Poznań

Powiat: Poznań

 

Liczba uczestników zadania ogółem

 

Planowana:

380

 

 

 

Rzeczywista:

380

Główny organizator:

 

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska  Wielkopolskie - Poznań.

 

 

 

Współorganizator:

 

  • Olimpiady Specjalne Polska,
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • Miasto Poznań
  • Samorząd Województwa Wielkopolskiego
  • Gmina Trzcianka

 

 

 

Zakładane cele programowe /ocena stopnia realizacji zadania/szczegółowy opis zadania:

 

Celem projektu było stworzenie osobom niepełnosprawnym możliwości aktywnej rehabilitacji poprzez Sport:

  • Promowanie aktywności fizycznej(sportu) wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną;
  • Promowanie ról społecznych osób z niepełnosprawnością intelektualną;
  • Zwiększanie liczby aktywnych sportowców;
  • Zmiana świadomości społeczeństwa o możliwościach, umiejętnościach i akceptacji osób
    z niepełnosprawnością intelektualną;
  • Popularyzacja dyscyplin sportowych poprzez organizację stałych zajęć w Sekcjach Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych

 

  • Jazda konna – zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Stajna Kaczyna,

Stajnia Kłoda

  • Narciarstwo zjazdowe - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – stok

narciarski Malta Ski Poznań

  • Narciarstwo biegowe - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych –

Trzcianka

  • Bowling / Kręglarstwo- zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Centra

Bowlingowe w Śremie, Zbąszyniu i Poznaniu

  • Tenis stołowy - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Poznań, Leszno
  • Pływanie - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Pływalnie,

Aquaparki i Termy Poznań, Leszno, Oborniki, Piła, Złotów

  • Piłka Nożna - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Poznań, Rawicz
  • Badminton - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych - Trzcianka,
  • Koszykówka - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych - Jastrowie
  • Dwubój/trójbój siłowy - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych - Rydzyna
  • Jazda na Łyżwach i Łyżworolkach - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób

Niepełnosprawnych - Poznań

  • Judo - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych - Poznań
  • Kolarstwo -zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Rawicz, Szamotuły
  • Bocce - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych – Leszno, Trzcianka
  • Lekka atletyka - zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych  - Leszno,

Rawicz, Rydzyna

 

  • Udział w zajęciach Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych grupy 380 Specjalnych Sportowców z Wielkopolski.
  • Zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwości uczestnictwa
    we współzawodnictwie sportowym
  • Podniesienie ogólnej sprawności fizycznej osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną
  • Umożliwienie aktywnej rehabilitacji poprzez sport z wykorzystaniem profesjonalnych obiektach sportowych naszego miasta, zawody i zajęcia prowadzone są przy współpracy Wielkopolskich Związków Sportowych przez wykwalifikowanych instruktorów, trenerów.
  • Zwiększenie świadomości społecznej i wiedzy o możliwościach osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Wspieranie samodzielnej aktywności podejmowanej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną
  • Kształtowanie postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Zapewnienie rodzicom i członkom rodzin osób z upośledzeniem umysłowym przeżycia dumy i radości z uczestnictwa ich podopiecznych w zawodach sportowych.  

 

 

 

 

 

30.06.2023

Organizacja zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych   –  Zadanie realizowane na podstawie umowy nr 2023/0110/0082/Sub.C/DS-SN/1/MSa z dnia 02 czerwca 2023. Wartość dofinansowania dla całego Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska - 2 000 000 zł

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań  działając na terenie części Wielkopolski  dociera do swoich beneficjentów poprzez kluby Olimpiad Specjalnych powoływane przy różnorodnych placówkach: oświatowych, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej i innych. Zajęcia sekcji sportowych dla osób niepełnosprawnych są prowadzone bezpośrednio przez KOS lub w formie zajęć ogólnodostępnych w różnych dyscyplinach przez Oddział Regionalny OSP Wlkp-Poznań. W roku 2023 zaplanowano realizację zajęć w ramach projektu z dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminą Trzcianka. Różnorodność miejscowości, w których bezpośrednio odbywają się zajęcia, pozwala nam docierać
z informacją o sporcie osób niepełnosprawnych do różnorodnych środowisk w wielu miastach na terenie Wielkopolski. Wszystkie zajęcia zaplanowane w ramach projektu organizowane są zgodnie z Ramowym regulaminem organizacji, realizacji i naboru uczestników zadania: zajęcia sekcji sportowych osób niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska
w roku 2023, odbywających się w ramach umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Miastem Poznań, Samorządem Województwa Wielkopolskiego i Gminą Trzcianka. Regulamin zawiera wytyczne organizacyjne, a także wytyczne zobowiązujące do przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami i zasadami bezpiecznego prowadzenia zajęć, dostosowanych do stale zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w Polsce (zasady i przepisy dot. zagrożeń epidemiologicznych dot. zagrożenia wirusem SARS-CoV-2).

Systematyczne monitorowanie i nadzorowanie realizacji zajęć ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestników i prowadzących, oraz maksymalną realizację celów w stale zmieniającej się uwarunkowaniach.

Uczestnikami zaplanowanych zajęć są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zarejestrowane w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska. Dla uczestników zajęcia są całkowicie bezpłatne. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie właściwej deklaracji rejestracyjnej i posiadanie aktualnych badań lekarskich, umożliwiających udział w danej dyscyplinie. Nie ma określonych wymagań wiekowych do udziału w zajęciach. Za wiek minimalny przyjmujemy wytyczne upowszechnianego w Olimpiadach Specjalnych programu Młodzi Sportowcy, który zachęca już do aktywności fizycznej od 2 roku życia. Najczęściej jednak zajęcia kierowane są do uczestników od 8 lat, gdyż jest to wiek, od którego, zgodnie
z przepisami Olimpiad Specjalnych, jest możliwy udział w oficjalnych zawodach naszego ruchu.

Zajęcia w naszym Oddziale zaplanowane są w ramach dyscyplin sportowych: pływanie, bowling, bocce, lekkoatletyka, judo, zajęcia w ramach Programu MATP, badminton,  narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, łyżwiarstwo szybkie, wrotkarstwo, koszykówka, piłka nożna,  tenis stołowy, kolarstwo, jeździectwo,  nordic walking, oraz treningi w ramach programu Młodzi Sportowcy. Realizacja zajęć w określonych dyscyplinach, korzystających
z profesjonalnych obiektów sportowych i sprzętu, często niedostępnych dla osób
Tz niepełnosprawnością, a także cykl zawodów Olimpiad Specjalnych odbywających się
w naszym ruchu, w dużym stopniu wpływają motywująco na chęć uczestnictwa w zadaniu
i przyczyniają się do wzrostu aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W  rok 2023 planowane są zajęcia dla 380 osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzone przez 29 osób (obsługi instruktorskiej 23 osób oraz technicznej 6 osób) Liczba uczestniczących osób w zadaniu nie oddaje w pełni liczby osób trenujących we wszystkich grupach. Zawodnicy w Stowarzyszeniu mogą trenować i startować w kilku dyscyplinach sportu (w max 4), dlatego też ten sam zawodnik może brać udział w kilku rodzajach zajęć realizowanych w projekcie. Jednak jako uczestnik zadania jest liczony tylko jeden raz, co precyzuje specjalna instrukcja wydana w Stowarzyszeniu.

 

01.07.2023

Organizacja obozów sportowych dla osób niepełnosprawnych   –  Zadanie realizowane w ramach zawartej umowy: 2023/0111/0082/Sub.C/DS-SN/3/MSa, z dnia 12 czerwca 2023. Wartość dofinansowania dla całego Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska w kwocie 1 040 000 zł.

W ramach zadania został zaplanowany 1 obóz sportowy w okresie letnim. Obóz organizowany jest zgodnie z Ramowym regulaminem organizacji, realizacji i naboru uczestników zadania: obozy sportowe dla osób niepełnosprawnych w roku 2023, odbywają się w ramach umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Miastem Poznań i Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas obozu jest priorytetem dla organizatorów obozu i kadry.

Podczas obozu będzie realizowany program zajęć sportowych w zakresie określonych dyscyplin sportu z elementami gier i zabaw ruchowych, atletyki terenowej oraz programem aktywnego wypoczynku. Letni obóz sportowy Olimpiad Specjalnych odbędzie się w dniach 17-29.07.2023r na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu. W obozie uczestniczyć będzie 35 osób niepełnosprawnych oraz 12 osobowy zespół kadry i  wolontariusze.

Decyzja o doborze uczestników i kadry obozu i jej liczbie jest podejmowana poprzez władze oddziału regionalnego lub organizatora obozu, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, planowanego programu zajęć, stopnia niepełnosprawności uczestników. W ramach zadania przewidywany jest udział wolontariuszy, którzy będą wspierać kadrę obozu. Wolontariusze to osoby bezpłatnie prowadzące zajęcia podczas obozu jako obsługa instruktorska bądź obsługa techniczna. Praca wolontariuszy organizowana jest w oparciu o zasady Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, odbywa się w oparciu o dokumentację taką jak porozumienie i zaświadczenie. 

 

Ministerstwa Sportu – Upowszechnianie Sportu Osób Niepełnosprawnych

Miasta PoznańSport osób z niepełnosprawnością intelektualną     

Samorządu Województwa Wielkopolskiego - Upowszechnianie sportu i rekreacji osób z niepełnosprawnościami oraz wśród tych osób, organizacja rywalizacji sportowej i szkolenie zawodników z niepełnosprawnościami oraz udział w imprezach sportowych i rekreacyjnych o zasięgu minimum ponadlokalnym organizowanych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami

Organizacja obozów sportowych dla osób niepełnosprawnych
W ramach zadania zostały zorganizowane 2 obozy w sportach letnich i zimowych. Wszystkie obozy organizowane zostały zgodnie z Ramowym regulaminem organizacji, odbywających się w ramach umowy z Ministerstwem Sportu – regulamin ten jest załączony do dokumentacji zadania. Regulamin zobowiązywał organizatorów zadania do stosowania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla organizatorów wypoczynku. Specyficzna sytuacja epidemiologiczną w kraju (epidemia wirusa SARS – CoV-2) spowodowała, iż organizator obozu, jego kierownik oraz kadra obozu szczególnie zobowiązana była do zorganizowania
i przeprowadzenia obozu tak, aby był on zgodny z obowiązującymi na dany dzień obozu aktualnymi zaleceniami, przepisami, oraz wytycznym. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas obozów było priorytetem dla organizatorów. Podczas obozów zostały wprowadzone działania
i zabezpieczenia zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na wszystkich etapach organizacyjnych obozu: od rejestracji i doboru uczestników i kadry, poprzez wybór miejsca realizacji obozu, podziału na grupy, organizację transportu, dobór zajęć w ramach obozu, stosowanie zasad szczególnej higieny i dystansu społecznego na wszystkich etapach obozu zgodnie z wytycznymi MEN, GIS i MZ.

Zadanie realizowane ze środków:

Ministerstwa Sportu na podstawie umowy nr 2020/0064/0082/Sub.C/DS-SN/3/MSa z dnia 24 czerwca 2020

Miasta Poznań na podstawie umowy nr  Sp-VIII.526.2.115.2020 z dnia 24.01.2020r

Samorządu Województwa Wielkopolskiego na podstawie umowy nr 5/DS./SW/2019 z dnia 11.01.2019r

Miasta i Gminy Szamotuły na podstawie umowy C/6/2020 z dnia 27.07.2020r

Organizacja zajęć sekcji sportowych dla osób niepełnosprawnych
w rok 2020 zorganizowane były zajęcia dla 342 osób z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzone przez 40 osób (obsługi instruktorskiej i technicznej 35 osób) oraz 5 wolontariuszy. Podczas zajęć wprowadzone zostały działania, obostrzenia sanitarne oraz zabezpieczenia zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Organizatorzy zajęć stosowali się do wszystkich wytycznych, zaleceń i rekomendacji Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego i powiatowych Inspektorów Sanitarnych. Zajęcia sportowe w ramach realizowanego zadania organizowane były
w dyscyplinach sportowych: pływanie, bowling, bocce, lekkoatletyka, judo, MATP, badminton,  narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, łyżwiarstwo szybkie, wrotkarstwo, koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy, kolarstwo, jazda konna, dwubój oraz trójbój siłowy.

 

Zajęcia Sekcji Sportowych to możliwość pokazania, że rehabilitacja poprzez sport to wielka szansa na rozwój psychofizyczny osób z niepełnosprawnością  intelektualną. Poprzez treningi, zajęcia uświadamiamy społeczeństwu oraz osobom niepełnosprawnym, ze sport to przepustka do „normalności”. Poprzez aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej przełamujemy bariery, stereotypy i uświadamiamy prawa osób niepełnosprawnych.

Dając równe szanse i idąc ku integracji, wszystkie nasze zajęcia treningowe odbywają się na profesjonalnych obiektach sportowych, które stwarzają możliwości naszym sportowcom na podnoszenie swoich umiejętności tak sportowych, fizycznych, jak i społecznych. Zajęcia odbywają się regularnie przez okres realizacji projektu w wybranych dyscyplinach sportowych zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych. Wszystkie zajęcia w sekcjach sportowych prowadzone są przez specjalistów – instruktorów i trenerów mających odpowiednie kwalifikacje i są dostępne (nieodpłatnie) dla wszystkich zawodników naszego Stowarzyszenia. Zajęcia Sekcji Sportowych przeznaczone są dla osób
z niepełnosprawnością intelektualną – dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy uczestnicy zajęć posiadają Książeczkę Zawodnika Olimpiad Specjalnych z aktualnymi badaniami lekarskimi stwierdzającymi brak przeciwwskazań do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej.

Trening i rywalizacja sportowa to jedne z najbardziej emocjonujących form aktywności człowieka. Regularne zajęcia sportowe uczą dyscypliny i konsekwencji. Wzmacniają także organizm i poczucie własnej wartości sportowca. Organizacja regularnych zajęć treningowych w ramach różnych dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną to wspaniała forma aktywnej rehabilitacji poprzez Sport.

Zadanie realizowane na podstawie umowy nr 2020/0052/0082/Sub.C/DS-SN/1/MSa z dnia 09 czerwca 2020

Zadanie realizowane ze środków Miasta Poznań na podstawie umowy nr  Sp-VIII.526.2.115.2020 z dnia 24.01.2020r

Zadanie realizowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego na podstawie umowy nr 5/DS./SW/2019 z dnia 11.01.2019r

Zadanie realizowane ze środków Miasta i Gminy Szamotuły

Zadanie realizowane ze środków Gminy Trzcianka

Zadanie realizowane ze środków Gminy Oborniki

 

Organizacja zawodów sportowych rangi regionalnej, makroregionalnej i ogólnopolskiej

Zadanie realizowane ze środków PFRON Rozwińmy skrzydła! na podstawie umowy ZZB/000591/BF/D z dnia 17 kwietnia 2020 r.

Zadanie realizowane ze środków Miasta Poznań na podstawie umowy nr  Sp-VIII.526.2.115.2020 z dnia 24.01.2020r

Zadanie realizowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego na podstawie umowy nr 5/DS./SW/2019 z dnia 11.01.2019r

Zadanie realizowane ze środków Miasta i Gminy Szamotuły

 

 

Od 01 stycznia 2020 roku Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny OSP Wielkopolskie - Poznań realizuje Zajęcia Sekcji Sportowych dla Osób Niepełnosprawnych zgodnie z umową nr 2020/0052/0082/Sub.C/DS.-SN/1/MSa z  09.06.2020

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy i Przyjaciele
Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.